Aydın; Türkiye'nin Batısında Ege denizi kıyısındadır. Kuzeyinde İzmir ve Manisa, Doğusunda Denizli, Güneyinde Muğla illeriyle komşudur. Aydın ilinin kuzeyi ve güneyi engebelidir. Kuzeyde Aydın Dağları, güneyde Menteşe Dağları yer almaktadır. Bu iki dağlık bölüm arasında Büyük Menderes ovası yer alır. Birinci derece deprem alanı olan bölge bir çok kez yıkıcı deprem geçirmiştir.

İl nüfusunun yaklaşık % 45 i kentlerde yaşar. Yarıdan çoğunu oluşturan kırsal nüfusun başlıca uğraş alanı tarımdır. Aydın; incir üretiminde % 60 payla Türkiye'de birincidir. Türkiye zeytin üretiminin % 25 ini Aydın karşılar.Türkiye pamuk üretiminin %46 sını Aydın karşılar. Türkiye kestane üretiminin % 42 si Aydın ilinde gerçekleştirilir. Tütün, susam, ayçiçeği, mısır üretiminde de Türkiye'nin önemli illerindendir.

Aydın ili jeotermal enerji bakımından çok zengindir. yüksek sıcaklıktaki buhar, seraların ısıtılmasında ve elektrik üretiminde kullanılmaktadır.

Büyük Menderes Nehri Ege Bölgesinin en uzun akarsuyudur. Çine Çayı, Akçay ve Dandalaş çaylarının sularını toplayarak Ege Denizine dökülür.

Aydın, merkez ilçesiyle birlikte 17 ilçenin yönetim merkezidir. Coğrafi yönden ilin merkezi konumunda bulunması, kara ve demir yolunun buradan geçmesi, ekonomik kaynakları İzmir Limanına aktaran güzergah üzerinde bulunması nedeniyle önemli bir yerleşim merkezi olmuştur.Verimli toprakları, hızla gelişmekte olan sanayisi, üniversitesi ve sağlık ve kültürel alanlarda gelişmiş bir ildir. 1997 yılı genel nüfus sayımı sonuçlarına göre merkez ilçenin nüfusu 133.939, köylerin nüfusu 59.957, toplam nüfus 193.896 dır.Tralles, Hasan Çelebi camii, Ramazan Paşa Camii, Ahmet Paşa Camii, Süleyman Bey Camii, Cihanoğlu Camii ve Külliyesi, Üveys Paşa Camii önemli tarihi yerlerindendir.

Başta Kuşadası ilçesi olmak üzere Didim, Akbük beldesi, Güzelçamlı ve Davutlar beldelerinin Ege kıyılarındaki turistik konumlarıyla önem kazanması sonucu yatırımlar iç kesimlerden sahillere kaymış ve bu durum Aydın’ı kısa zamanda turizm hareketleri bakımından ülkemizin öncü illerinden birisi durumuna getirmiştir.
                           Aydın'dan Görüntüler

İLÇELERİ

MERKEZ
BUHARKENT
BOZDOĞAN
ÇİNE
DİDİM   
GERMENCİK
İNCİRLİOVA
KARACASU
KARPUZLU
KOÇARLI
KÖŞK
KUŞADASI
KUYUCAK
NAZİLLİ
SÖKE
SULTANHİSAR
YENİPAZAR
 
NERESİ  GEZİLİR
NASIL GELİNİR
NEREDE KALINIR
NE YENİR
TARİHTE AYDIN
ÖNEMLİ LİNKLER
SPOR

UYSAL WEB BİLGİ DAĞITIM MERKEZİ - ANASAYFA 

uysalweb@uysal.web.tr